لیست دلخواه (0)

گل گلی

طرح گل گلی در لباس برای اولین بار از شرق سرچشمه گرفته، بیشترین استفاده از آن در کیمونو و روی پارچه های ابریشمی بوده، و توسط بازرگانان به غرب سفر کرده است. این نکته جالب توجه وجود دارد که این پارچه‌ها بسیار ارزشمند و گرانبها بوده‌اند و فقط مردم ثروتمند در آن زمان می‌توانستند این پارچه ها را تهیه کنند. در ایران هم در دوره‌ی اسلامی لباس‌ها با طرح‌های انار، انگور، و گل لاله، با جزئیات و پیچ و تاب بسیار تزیین می‌شدند، و محبوب ترین پارچه، بافت این نقوش روی مخمل بود. اما در جریان سال‌های بعد این طرح در غرب هم بسیار محبوب و همه‌گیر شد، و تولید‌کننده‌های غربی با کپی کردن این طرحها مدل‌های ارزان تر را قابل دسترس کردند.

به هرحال این طرح همیشه برای طراحان لباس و پارچه جذاب بوده، و همیشه به آنها الهام بخشیده. تا همین امروز هرساله در کالکشن بهترین برندهای دنیا کم و‌ بیش همیشه این طرح به چشم میخورد.

 

حالا میرسیم به این تصور کلی،  که آیا این نقوش فقط برای خانم‌ها قابل استفاده است؟ و‌ آیا استفاده از آن در لباس‌های مردانه غیرمعمولی است؟

این حقیقت غیرقابل انکار وجود دارد که لباس‌های گل‌ گلی از اولین لحظه‌ی ورود به هر جمعی توجه همه را به خودش جلب میکند. و حتا برای لحظاتی چشم ها را بدون پلک زدن به خود خیره میکند. استفاده از این لباس‌ها برای کسانی که می‌خواهند مرکز توجه باشند و سلیقه‌ی خودشان را به رخ بکشند چه خانم ها و چه آقایان توصیه می‌شود. اما به هرحال استفاده از این طرح‌ها برای آقایان به جسارت بیشتری احتیاج دارد. مثلا شاید استفاده از یک شلوار گل‌گلی حتا در مهمانی کمی غیرمعمولی و ناراحت به نظر برسد، اما به جای آن یک کراوات با این طرح میتواند همه‌چیز را درست کند. یا اینکه شاید یک کت پر از گل به اندازه‌ی یک کت سرمه‌ای قابل استفاده نباشد، اما با یک تی‌شرت سفید جلوه‌ی فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.

 

از طرفی، نقش گل‌گلی منحصر به لباس نیست. به کار بردن آن در کیف، کفش، دستمال گردن و انواع اکسسوری‌ها همیشه خاص بوده و حتی محدود به زمان نخواهد بود. بنابراین می‌توان لباس‌های ساده را با همنشینی در کنار یک کفش یا کیف گل‌گلی دوچندان دیدنی کرد. و در پایان، پیشنهاد من به شخصه این است که نباید در استفاده از این طرح ها زیاده روی کرد. به عنوان مثال ست کردن یک لباس آستین بلند مشکی با شلوار گل گلی، یا استفاده از یک کراوات با این طرح روی یک لباس ساده تاثیر بهتر و بیشتری خواهد داشت. 

پس ترس و خجالت رو کنار بگذارید و لباس‌های گل‌گلیتون رو از کمدتون بیرون بیارید. وقتشه که یه تغییر اساسی در لباس‌های روزانه‌تون ایجاد کنید.

عضویت در خبرنامه آستین

* ایمیل اشتراک